از کدام گل‌ها در عطر سازی بیشتر استفاده می شود؟

از کدام گل‌ها در عطر سازی بیشتر استفاده می شود

هر عطری با رایحه‌ خاصی که دارد می تواند یادآور خاطرات خوش و شیرین باشد. انتخاب عطر کاملا سلیقه ای هست، هر آدمی از یک رایحه خاص خوشش می آید. در صنعت عطر سازی گیاهان و گل‌های معطر پر کاربرد هستند. گل‌ها با زیبایی و بوی خوبی که دارند توجه مردم را به خود جلب کرده اند. گل‌ها در عطر سازی بسیار پرکاربدند. گل‌ها حس طراوت و شادابی را به ما می بخشند. عطرهایی که روزانه توسط مردم استفاده می شود دارای ترکیباتی که از طبیعت، گل و گیاه آمده اند تولید شده است. اما در عطر سازی از کدام گل‌ها بیشتر استفاده شده است؟ در ادامه مطلب به این موضوع می پردازیم.


معرفی گل‌های مورد استفاده در تولید عطر

گل‌ها از مهم ترین عناصر مورد استفاده در تولید عطر هستند. در عطر سازی گل‌ها در دسته‌های مختلفی قرار می گیرند:

 • گل‌های بهاری
 • گل‌های سفید
 • گل‌های پودری
 • گل رز
 1. گل‌های بهاری

نام دیگر گل‌های بهاری، گل‌های نوساز هست. این نوع گل‌ها حس طراوت و نشاط را در وجود آدم شکوفا می کنند. بعضی از گل‌های بهاری با اینکه معطر هستند اما به راحتی عطر و بوی خود را نمایان نمی کنند. این نوع از گل‌ها را ، گل‌های بی صدا می نامند. که می توان به  گل یاس، زنبق دره، ویستریا، سنبل، نخود شیرین اشاره نمود. عطر سازان برای ساخت رایحه گل‌های بی صدا می بایست نت‌ها را بازسازی و یا مجددا تولید کنند. هر عطر ساز از روش خاص خود برای بازسازی آن استفاده می کند.

 • گل نرگس

گل خوشبو نرگس در صنعت عطر سازی استفاده شده است. این نوع گل به آرامش اعصاب و کاهش استرس کمک می کند. نرگس یا نارسیس به معنای خوابیدن هست. گیرایی گل نرگس بسیار بالا هست و رایحه این گل اعتیادآور بوده است با بوییدن این گل احساس بی حسی به فرد می بخشد. جالب هست بدانید که برای نام این گل از یک داستان یونانی الهام گرفته شده است. این داستان راجب پسر جوانی هست که زیبایی چشم گیری داشت و دختران بسیاری را جذب خود می کرد اما آن پسر به دختران دل باخته توجهی نشان نمی داد. بنابراین دختران از خدایان  خواستند که نارسیس را تنبیه کنند.  خدایان نیز نارسیس را محکوم به عاشق شدن انعکاس چهره خود در آب زلال کردند. نارسیس آنقدر آنجا ماند تا از دنیا رفت و دقیقا در جایی که آو مرد اولین گل نرگس روییده شد. از آن به بعد نرگس به عنوان نماد خودخواهی شناخته شده است. گل نرگس از آسیا، شمال آفریقا و اروپای مرکزی می آید. گل نرگس بسیار مورد توجه عطر سازان قرار گرفته است. از گل نرگس در عطر سازی پرستیژ و در بعضی از عطرهای گلی یا شیپر استفاده می نمایند.

 1. گل‌های سفید

گل‌های سفید جز زیباترین گل‌ها شناخته شده اند. بوی تند و شیرین این عطر در مدت کمی یک اتاق را پر از رایحه خود می کند. گل‌های سفید با نام‌های حسی یا مخدر نیز شناخته شده اند. معروف ترین این گل‌های سفید شامل یاسمن، یلانگ یلانگ، گاردنیا، مگنولیا و شکوفه پرتقال هستند.

 • گل یاسمن

گل یاس یا یاسمن یکی از خوشبو ترین رایحه در جهان هست. زمان برداشت این گل‌ها قبل از سپیده دم، زمانی که عطر این گل در اوج خود قرار دارد، می باشد. گل یاسمن در مناطق گرمسیر می رویند. این گل‌ها در رنگ‌های سفید و زرد موجود می باشند. از رایحه این گل علاوه بر صنعت عطر سازی در صنعت آرایشی و بهداشتی و رایحه درمانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 • گل یلانگ یلانگ

گل یلانگ یلانگylang-ylang   یکی از عناصر پر کاربرد در عطر سازی هست. این گل در مناطق گرم و مرطوب رشد می کند و اصالت این گل برای جنوب شرق آسیا هست. گل یلانگ یلانگ بر روی درخت رشد می کند.زمانی این گل را برداشت می کنند که رنگ سبز آن به زرد تغییر یابد به اصطلاح گل به بلوغ بویایی خود رسیده است زمان برداشت این گل هست. رایحه گل ylang-ylang    نزدیک به رایحه گل یاس و گل سرخ است. رایحه گرم و شیرین دارد، از این گل بیشتر در عطرهای زنانه استفاده شده است. عطررهایی مانند سامسارا از گرلن، شنل نامبر فایو از رایحه گل یلانگ یلانگ استفاده نمودند.

 • گاردنیا

گل گاردنیا در منطق گرم سیر همچون آسیا، آفریقا و استرالیا می روید. گاردنیا یک درخت کوچک با گل‌های سفید و زیبا و رایحه شیرین و قوی هست. جالب است بدانید که گاردنیا گل ملی پاکستان هست. این گل با رایحه خوبی که دارد یکی از مهم و با ارزش ترین اسانس‌های عطری است. گاردنیا از معدود گل‌هایی است که هر سه نت را به صورت همزمان در خود دارد، و به راحتی با اسانس‌های دیگر مانند دارچین، میخک، گل یاس و گل رز و از این قبیل مواد ترکیب می شود.

 • مگنولیا

ماگنولیا از درختان و درختچه‌ها هستند که در خانواده Magnoliaceae  قرار گرفته اند. در چند سال اخیر گل مگنولیا با رایحه خوبی که دارد توانسته نظر بسیاری را جذب خود کند. رایحه‌ای مانند رایحه گل یاس دارد. اسانس این گل ابتدا طراوت لیمویی با ته رنگ گلابی و گل رز را در فضا پخش می کند با گذشت زمان کمی بوی خوش رایحه گل آفتابی و وانیل به مشام می رسد. گل مگنولیا رایحه ملایم و سبکی دارد.

 • شکوفه پرتقال

شکوفه پرتقال یک ماده معطر است و عنصر اصلی در صنعت عطر سازی به حساب می آید. رایحه این گل تازه ترش و گاهی شیرین و ملایم هست. معمولا از شکوفه پرتقال برای بازسازی گل‌هایی هم جون گاردنیا یا گل تیار استفاده می نمایند. و همچنین برای برجسته کردن نت‌ها میوه ای مانند زردالو به کار می رود.

 1. گل‌های پودری

رایحه پودری یادآور پودر تالک، و لوازم آرایشی هست. منشا آن از پودر برنج می آید. فدیمی ترین راز زیبایی در دنیا است. با آسیاب  کردن دانه‌های برنج این پودر بدست می آید که از آسیا می آید. در اروپا از آرد سفید برای سفید کردن پوست استفاده می شد اما با به وجود آمدن قحطی دسترسی به آرد کم شد و پودر برنج جایگزین آن شد. به پودر برنج گیاهان متنوع مانند زنبق را اضافه می نمایند که بعدها به عنصر اصلی تبدیل خواهد شد. طبق گفته ها کاترین دی مدیچی مسئول کشف این موضوع بوده و پودر عنبیه آسیاب شده را به ترکیبات محصولات مراقبت پوست خود اضافه نمود. و اینگونه بود که نت‌های پودری به وجود آمدند.

 • گل زنبق

 

زنبق گل خاصی است، زیبا، بلند و رنگا رنگ که قدمت این گل زیبا به قرن‌ها پیش می رسد. اسم Irise  الهام گرفته از الهه قدیمی یونانی  Rainbow Irida گرفته شده است. در افسانه‌ها آمدهه است زمانی که ایرادا، رنگین کمان  آن را از آسمان به زمین به ارمغان آورد تا اراده خدایان به مردم اثبات شود، هنگامی که زمین را لمس نمود گل‌های زتبق شکوفا شده اند. تولید اسانس زنبق به صورت بخار هست که به شکل روغن رقیق در می آید. در صنعت عطر سازی با نام روغن زنبق شناخته شده است. روغن زنبق جز قویترین اسانس‌ها هست. حتی با گذست سال‌ها کیفیت خود را از دست نمی دهد. زنیق عصاره اصلی بسیاری از عطرها به حساب می آید. زنبق نماد دوستی و ایمان و عشق است.

 • گل بنفشه

 

گل بنفشه در مناطق مدیترانه و آسیا با نام بنفشه شیرین رشد می کند. گل بنفشه دارای عطر و رایحه شیرین و فواید درمانی مانند رفع علای سرماخوردگی، آسم، دردهای روماتیسمی و عفونت‌ها به کار می رود. گل‌های بنفشه دارای ماده شیمیایی هستند که روغن به وجود آمده از آن را در تولید عطر ها اسستفاده می نمایند. عطرهایی که در ترکیب آنها از رایحه گل بنفشه استفاده شده است شامل اسکار د لانتا، کابریسی فیولیت، پاکو رابان الترا ویولت و… هست.

 1. گل رز

در تمام نقاط جهان گل رز نماد عشق است. گلبرگ‌های زیبا این گل نشانگر حس لطافت و تازگی هست. گل رز کاربرد بسیاری در ساخت عطر دارد و عطرهایی که درترکیب آنها  اسانس گل رز به کار رفته، معمولا عطرهایی خوش بو هستند. اگر به رایحه عطرهای مختلف توجه نمایید متوجه خواهید شد که از اسانس گل رز در بسیاری از عطرها استفاده شده است. گل رز انواع مختلفی دارد که در عطر سازی از آنها استفاده می کنند. گل رز خود روی که این گل خود به خود می روید، گل‌های رزی که به صورت قدیم کشت شده و می روید، رزهایی که به روش جدید به وجود می آیند. که هر سه گروه در عطر سای به کار می روند. اسانس گل رز با نام گل سرخ یا محمدی نیز شناخته شده است. جالب است بدانید که از گل رز فقط یک اسانس ساخته نمی شود بلکه هزاران اسانس از این گل خوشبو می سازند. گل رز فواید بسیاری دارد که می توان به  جلوگیری از کم خوابی، ایجاد آرامش اعصاب، از بین بردن افسردگی و سلامت پوست اشاره نمود.


معرفی برخی از عطرها با رایحه گل‌دار

در ادامه 2 عطر از بهترین عطرهایی که رایحه گل در آن‌ها به کار رفته و طرفداران زیادی دارند را به شما معرفی خواهیم کرد.

عطر ادوتویلت مگنولیا زنانه اورجینال Magnolia Eau Toilette

عطر ادو تویلت مگنولیا Yves Rocher Magnolia

ادوتویلت مگنولیا زنانه در سال 2019 وارد بازار شد. مگنولیا یکی از عطرهای پر فروش برند ایوروشه است. طرح عطر مگنولیا زنانه بسیار ساده در عین حال شیک و جذاب هست. Magnolia با کیفیت خوبی که دارد اما قیمت بسیار مناسبی دارد. این عطر در دسته عطرهایی با رایحه گلی قرار دارد. در آن گل‌هایی مانند زنبق، گل سرخ،یاسمن و مگنولیا به کار رفته است. به دلیل طبع خنکی که دارد بسیار مناسب روزهای گرم تابستانی هست.

عطر ادوپرفیوم والنتینو والنتینا پودر زنانه Valentina poudre، استفاده گل‌ها در عطر سازی

عطر ادوپرفیوم والنتینو والنتینا پودر زنانه

عطر والنتینا در سال 2016 توسط شرکت valentino به بازار عرضه شد. رایحه این عطر از لوازم آرایشی‌های پودری مانند کرم پودر الهام گرفته شده است. رایحه‌های به کار رفته در این عطر روایح پودری و نرگس و.. هست. عطر ادوپرفیوم والنتینو دارای رایحه شیرین و طبع گرم هست که در فصول گرم، تابستان و بهار بهترین انتخاب هست.


سخن پایانی

امیدواریم مطالب مورد پسند شما قرار گرفته باشد. شما می توانید عطر مورد نظرتان با رایحه گلی که به دنبالش هستید را در سایت درین عطر خریداری فرمایید. فروشگاه آنلاین درین عطر با ارائه ضمانت مادام العمر محصول سعی در جذب اعتماد شما دارد.

5/5 - (1 امتیاز)
احمدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.